• Murat Gençoğulları

Kongre Aslanın Ağzında

8 Nisan’dan bu yana MHP’de arap saçına ve bir türlü yapılamayan kurultaya, adli ve idari makamlar 12 karar verdi.

Bu üç ay içinde sadece mahkemeler değil, İlçe Seçim Kurulu, Adalet Bakanlığı, Ysk, Valilik, İcra Dairesi gibi neredeyse söz söylemeyen kalmadı.


 

Ülkenin içinde bulunduğu durum göz önünde bulundurulduğunda, MHP kongresinin arka planında, Türkiye Siyasetinin izleyeceği yol haritasının yeniden çizileceğine dair kodlar içermesi bakımından, hayati bir önem taşıdığını söyleyebiliriz. 

Bu bakımdan MHP’de yol ayrımı dahil, Türkiye’de bir erken seçim veya bir referandum olasılığının, MHP’deki taşların nasıl dizileceğiyle yakından ilgili olduğu durum söz konusudur.

40 yılı aşkın süredir Siyaset sahnesinde olan MHP’nin inişli çıkışlı olarak yürüttüğü hareketin, bu kadar Genel Başkan aday kompozisyonu içinde çizeceği grafiği tahmin etmek zor olmasa gerek...

Bahçeli’nin karşısına çıkarılan aday profilleri, MHP’ye oy veren seçmenin sempatisini kazanmış değil. Hiç kuşkusuz Bahçeli, partiye sızmak isteyen paralel yapı unsurlarını,  öngörüsü ve  kararlı duruşuyla püskürtmeyi başardı.

Meral Akşener opsiyonu ile MHP’de bir alternatif oluşturduğunu zanneden ve sürecin algoritmasını işleten bir takım odakların, B planı için bir takım siyasi mühendislik çabası içinde oldukları fark edilmektedir. Hiç olmazsa bu yapı içinden küskün ve muhalifleri bir araya toplayarak yeni bir parti kurma senaryosu üzerinde çalışıldığı, bu şekilde bir yol ayrımına gidileceği seslendirilmektedir.

Şunu unutmayalım; MHP’nin kendi seçmenini muhafaza edebildiği alan, ülkücülük ve terör üzerine oturtulan sert milliyetçilik ideolojisidir.

Murat GENÇOĞULLARI

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör