• Murat Gençoğulları

Ramazan Ayı

Beklediğimiz Ramazan ayının milletçe huzur ve mutluluk içinde idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.  Umuyor ve diliyoruz ki 11 ayın sultanı olan ramazan kulluğumuzu onaran değer ve yükümlülükleriyle, kendimize çeki düzen vermemizi sağlayan ilkeleriyle, bizleri yeniden biçimlendiren ahlak ve fazilet ölçüleriyle, yeniden canlandırdığımız dostluk, kardeşlik ve komşuluk ilişkileriyle, hiç şüphesiz son derece değerli bir aydır. Aslında Ramazan, unuttuğumuz ve ihmal ettiğimiz dostlarımızı, selamı sabahı kestiğimiz komşu ve akrabalarımızı, ellerinden tutmadığımız fakir ve fukarayı yeni bir ahlak ve disiplin çerçevesinde görüp gözetmeyi, onların sevinçlerine olduğu kadar kederlerine de ortak olmayı bize öğretmiş olmalıdır. 


Bu nedenle Ramazan ayı kulluk idrakini artırmak ve Allah’a kul, resulüne ümmet olmak açısından son derece öğretici ve geliştirici bir ay olmuştur.


Ramazan aynı, aynı inancın neşesinde bizleri birleştiren, yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları tamir eden ilahi armağanlardır. Bu günler milletçe iman kardeşliğinin tezahür sahneleridir. İnancı, ibadeti, tarihi ve kültürü bir sevinç atmosferinde buluşturarak bizi istikbale taşıyan ve tarih sahnesinde biz Müslümanlara süreklilik kazandıran müstesna zaman dilimleridir.  Müslümanlar dünyanın her yerinde Allah’a kul habibine ümmet olmanın idraki içinde asırlarca ertelenmiş sorunlarını çözmek için kendi sınırlarını zorlamakta, sayısız sınav ve imtihanlardan geçerek kendilerini gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. İç savaşlar, mezhep çatışmaları, siyasal kibrin ürettiği gerilimler karşısında Ramazan ayının barış ve esenlik çağrısının tüm insanlığa ulaşması en büyük temennimdir. Bu duygular içinde tüm kardeşlerimizin ve tüm İslam âleminin mübarek ve bin aydan daha hayırlı olan Ramazan ayının insanlık âlemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan dilerim.

 

Murat GENÇOĞULLARI


66 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör