• Murat Gençoğulları

Diyarbakır Hamlesi

Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır çıkarması, büyük bir siyasi hamledir. Ülke için ve tüm siyasi meseleler açısından demokrasi ikliminin önemine ve buna duyulan ihtiyaca işaret ediyordu. Hamlenin siyasi olması seçime yönelik bir anlam taşımaktan ziyade çözüme yönelik bir iradeyi ifade etmektedir. Kürt sorunu Türkiye'de demokrasi tartışmalarını ve demokrasinin güzergâhını önemli ölçüde belirledi, bundan sonra daha çok belirleyecek.

İç içe geçen siyasi mesajların özü barış, kardeşlik ve demokratik çözüm şeklinde oluştu. #Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan ziyaret ve BDP’lilerle yaşanan sıcak sohbet, diyalog anlayışına güç katmıştır.  Kürtlüğü ve bu meseledeki dava adamlığı tartışılmaz olan #Barzani’nin ziyarete katılması ve sürece yönelik destek mesajları vermesi başka bir önemli hadiseydi. Başbakan’la birlikte otobüsten halkı selamlamaları klasik diplomasinin ötesinde bir işbirliğinin tezahürüydü. Başbakan Erdoğan da konuğuna jest yaparak #Irak’ın Kuzeyindeki Yerel Yönetim gibi zorlama tabirler yerine Irak #Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı sıfatını kullandı.


Diğer önemli hadise Şivan Perver’in Türkiye’ye dönmesi ve böyle önemli bir organizasyonda sürece destek mesajları vermesiydi. Onun değişen şartlara ve Türkiye’ye güveni ifade etmesi kesinlikle farklı bir etki yapacaktır. 

Başbakan’ın Diyarbakır ziyaretini çözüm sürecine ivme kazandıracak, sıçrama yaptıracak bir gelişme olarak görmek gerekir. Barzani’nin ve Perver’in verdikleri mesajlarda bu yönde algılanmalıdır. Halkın büyük bir kesimi yaşananları olumlu karşılamıştır. Ama aynı zamanda Barzani’nin anlamı ve mesajları sürece ivme kazandırmakta, çözümün hızlanması başka umutları filizlendirmektedir. Kaygı ile umut arasındaki bu paradoksu muhtemelen Öcalan da yaşıyor olabilir. Biraz öne çıkan aktörlere karşı ne hissettiğini, nasıl hakaretler yağdırdığını bildiğimiz Öcalan’ın böyle görkemli bir siyasi gösteride boy gösteren isimlere karşı neler hissedeceği de tahmin edilebilir. Siyasi polemikler ve tartışmalar hep küçük resimle ilgilidir, büyük düşünenler nihayetinde büyük resme bakmayı ihmal etmeyeceklerdir.

#Kandil muhtemelen küçük resme bakarak bazı değerlendirmeler yapacak, hem Barzani’ye yönelik zehir zemberek, hem de Başbakan Erdoğan’ın adımlarına karşı kin kusan söylemlerde bulunacaktır. Halkın ilgisinin önünü kesmek ve AK Parti’nin bölgede gündemi şekillendirmesini engellemek için bir duvar örmek istenecektir. Ziyarete destek veren BDP’liler #Suriye meselesiyle Türkiye’deki meseleyi ayrı zeminlerde tutarak daha rasyonel bir tutum takınmışlar ve çözüm sürecini diğer yaşananlara kurban etmemek gerektiği algısını güçlendirmişlerdir. Söz konusu olan kültürel farklılıkların kabulü, kendi varlıklarını siyasi olarak işleyebilme imkânları, kendi yaşam alanlarıyla ilgili karar mekanizmalarında yer alabilmeleri yanında, kültürel ve toplumsal çoğulculuğu devreye sokabilecek bir sistemdir.

      Başbakan Erdoğan cesur ve reformcu lider özellikleriyle oyun kurucu olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Murat GENÇOĞULLARI

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör