• Murat Gençoğulları

Kimlik meselesinin test sonucu

Hatay Hatsu Genel Müdürü Mehmet Çaparali üzerinden yürütülen kimlik tartışması,

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın istifası ile sonuçlanabilir.


Neden mi?


CHP’nin Hatay’da Büyükşehir Belediye seçimlerini almak için oy birliği yetmez. Chp Hatay’daki Sol seçmen oylarının firesiz alınması durumunda dahi, seçimi kazanmaya yetmeyeceğini, mutlak suretle sağ seçmen desteği gerektiğini biliyor. Zaten seçim sonuçları bize bunun böyle olduğunu çok açık bir şekilde göstermiştir. Lütfü Savaş’la seçim alan CHP, bu sonucun Lütfü Savaş’ın beraberinde getirdiği oylarla sağlandığını, seçim sonuç tablosunda iki kez görmüştür.


Buradaki alınan sonucun diğer bir anlamı da, CHP’nin seçim kazanmasının kendi başarısı olmadığı fakat, CHP’nin elde ettiği neticenin “psikolojik üstünlük” olduğu söz konusudur.


CHP seçmeni Mehmet ÇAPARALİ üzerinden yürüttüğü tartışmanın asıl sebebinin ne olduğunu anlamak için söylenenlere değil, ne söylenmek isteniliyor? diye bakmak gerekir. Çünkü bu konu kendi içinde psikolojik ve sosyolojik sebepler barındırmaktadır.


CHP’ye koşulsuz oy veren kitle, AK Partiden gelen birini Başkan seçtirmiş olmanın bir kredisi olup olmadığını, kimlik meselesi ile ambalajlanarak bir yaptırıma dönüşüp dönüşmeyeceği test etmek istemektedir.

Başkan Lütfü Savaş bu meseleyi anlayabilecek bir bilgi birikimine sahiptir.

Hiçbir idareci kimlik tartışması üzerinden, personel üzerinde bir tasarrufta bulunmaz. Zira sonuçları toplum üzerinde, kötü anılacak bir emsal niteliği oluşturur. Buna hiçbir idareci sebep olmak ve kimlik tartışmasının tarafı olmak istemez. Bu tartışma sağduyu ile soğumaya bırakılmaması durumunda, partiden istifa etmek dahil, masadaki diğer seçenekler devreye sokulur. Bu tür makamlarda oturan her kim olursa olsun aynı şeyi yapmak zorundadır.


Vatandaşın kimlik meselesi üzerinden bir Belediye Başkanını sınaması, o şehrin kalitesini ve marka değerini arttırmaz. Bu kentte yaşayan ve memleketini seven her birey; kurumların içinde görevlendirilmiş kişilerle ilgili bir değişiklik talebi yerine, belediyecilik hizmetlerinin arttırılmasını talep etmesi gerekir. Bizim için önemli olan kurumlardaki kişi ve kişiler değil, aldığımız hizmetlerin kalitesi olmalıdır. Bir vatandaş olarak yapmamız gereken, hak ettiğimiz hizmeti talep etmek ve bu kentin daha yaşanabilir bir şehir olması için hassasiyet göstermektir. Bu şehrin bu tartışmalarla kaybedecek vakti yok, çünkü memleketin çözüm bekleyen tonlarca sorunu var.


Murat GENÇOĞULLARI

Sosyal Psikolog-Yazar

76 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör